Termoprof

, Tel: +48 504 348 389, Email: info@termoprof.pl,
Brzezinki Stare 99a, 26-706, Tczów, woj. mazowieckie,
NIP: 8111768613

Ocieplanie poddasza i dachu pianką poliuretanową

ocieplenie poddasza pianką

Szanowni Państwo

Amerykańska marka LALLAFOM® należy do ścisłego grona liderów w branży izolacji natryskowych pianką poliuretanową na świecie. Od wielu lat eksperci w dziale inżynieryjno-naukowym współuczestniczą w tworzeniu modelowych domów oraz obiektów w różnych strefach klimatycznych, aby prowadzić testy i badania nad jakością termoizolacji natryskowych. Dzięki temu dziś jesteśmy w stanie oddać w ręce naszych inwestorów najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie energooszczędnego i inteligentnego budownictwa. LALLAFOM® jest dziś dostępne na polskim rynku dla wszystkich, którzy poszukują najlepszego ocieplenia, dla nowo budowanych, jak i modernizowanych budynków.

Sprawdź najczęściej powielany mity i błędne przekonania na temat ocieplania poddaszy pianką poliuretanową!

– „Przewiewna” wentylacja poddasza oraz izolacja podłogi zapewniają dobre ocieplenie, a co za tym idzie komfort użytkownikom. Taka wentylacja zapobiega gromadzeniu wilgotnego powietrza i/lub zagrzybieniu strychu – FAŁSZ!!!

– Aby w okresach upałów zapobiegać przyrostowi ciepła na poddaszu, a także usuwać wilgoć i zatrzymywać migrację gorącego powietrza do przestrzeni użytkowych należy zastosować wentylowaną podbitkę, wywietrzniki oraz kratki – FAŁSZ!!!

– Ciepło w zimie i chłód w czasie upałów zapewni izolacja w formie karton-gipsu z wypełnieniem tradycyjnym ociepleniem, nad pomieszczeniami poddasza użytkowego – FAŁSZ!!!

– Doskonałym wyborem do ocieplenia poddasza domowego o konstrukcji drewnianej jest sztywna, zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa – FAŁSZ!!!

– Jakakolwiek piana poliuretanowa, niezależnie od gatunku, będzie najlepszą metodą na ocieplenie poddasza, bez względu na jego konstrukcję – FAŁSZ!!!

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi komentarzami i uwagami do powyższych mitów na temat termoizolacji pianką poliuretanową.

– Pamiętaj! Dach i poddasze to najbardziej krytyczna strefa budynku pod względem straty ciepła zimą i przyrostu ciepła do wewnątrz w okresie lata!

–Najzdrowszym, najbardziej energooszczędnym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest szczelne zamknięcie poddasza pianą poliuretanową, co pozwoli ujednolicić temperaturę na przestrzeni całego domu. Przestrzeń będzie wolna od sezonowej wilgoci.

– Tradycyjne materiały izolacyjne nie dadzą tego efektu, ponieważ nie pozwalają na przeniesienie koperty izolacyjnej z płaszczyzny stropu na wewnętrzną część dachu.

– „Tzw. „poddasze niewentylowane”, a więc uszczelnione pianą, stabilizuje temperatury oraz poziom wilgotności powietrza w obiekcie, a dodatkowo eliminuje punkty wykroplenia wilgoci.

– Tradycyjne ocieplenie poddasza użytkowego w podłodze lub ponad karton-gipsem skupia się wyłącznie na stworzeniu oporu cieplnego, a nie wykazuje zdolności do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza ani stabilizowania parametrów w czasie.

– W Termoprof oferujemy wszystkie rodzaje pian i powłok z najwyższej półki, dostarczanych przez amerykańskiego producenta – LALLAFOM®. W ofercie: zamknięto-komórkowe produkty HeatGuard 200, polecane konstrukcjom metalowym i murowanym, a także SealGuard 500 – paro-przepuszczalna, otwarto-komórkowa piana do konstrukcji drewnianych (w odróżnieniu od nieoddychających poliuretanów zamknięto-komórkowych SealGuard 500 umożliwia kontrolowane „oddychanie” konstrukcji drewnianej).

„„Nagminnie spotykamy się na rynku z ofertami zamknięto-komórkowych systemów na konstrukcje drewniane dachów” – Xpand EG. – Xpand EG

W Termoprof nie zgadzamy się na zastosowanie niedopasowanych technologii względem indywidualnych potrzeb klientów! Dlatego zapewniamy kompleksowe doradztwo techniczne i realizację inwestycji na podstawie wytycznych LALLAFOM® USA – wiodącego producenta termoizolacji poliuretanowych na świecie.


Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową możemy wykonać na dwa sposoby.

    1. Poddasze wentylowane – pianka izolacyjna w stropie poddasza.)

Standardowo piana instalowana jest w stropie poddasza, wchodząc w miejsce tradycyjnie stosowanych wełny, styropiany, celulozy etc. Przestrzeń poddasza pozostaje nieocieplona i wentylowana za pomocą kratek i wentylatorów w konstrukcji zadaszenia.

  1. Poddasze niewentylowane – piana otwarto-komórkowa z serii SealGuard 500 umieszczana jest między krokwiami i profilami dachu.)

To rozwiązanie cieszy się sporym uznaniem wśród certyfikowanych fachowców, ze względu na wysoką skuteczność docieplenia i uszczelnienia zadaszeń domów jednorodzinnych oraz obiektów użytkowych. Ten typ izolacji zamyka poddasze przed niekontrolowanym dopływem wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza oraz zmiennych czynników atmosferycznych. Pianę nanosi się pomiędzy krokwie i profile, po wewnętrznej stronie zadaszenia.

Jak to działa w praktyce?

Typowe poddasze „wentylowane” w czasie upałów osiąga przeciętnie nawet do 54°C. Izolacja SealGuard 500 pozwala wyizolować poddasze od ekstremalnych temperatur, które w przypadku tradycyjnego docieplenia promieniują od nagrzewającego się w słońcu poszycia i wnikają do wnętrza domu. Raz jeszcze podkreślamy, że otwarto-komórkowa struktura piany poliuretanowej pozwala oddychać drewnianej konstrukcji dachu.
Ocieplenie poddasza pianą SealGuard 500 oszczędza energię!.

Zadaszenie, a więc newralgiczny z punktu widzenia energii element konstrukcji budynku, zostaje w pełni uszczelnione, co znacząco redukuje infiltrację oraz eksfiltrację mas powietrza. Przypadkowa nadwyżka wilgoci wewnątrz domu nie ulegnie ssaniu grawitacyjnemu do wnętrza poddasza. Przestrzeń na poddaszu nie nagrzewa się, redukując tym samym obciążenie całego systemu, jakim jest zintegrowana mechanika grzewczo-klimatyzacyjna zainstalowana w nowo wybudowanym domu. Zmniejszone zostają także przeciążenia związane z wentylacją czy produkcją wilgoci przez samych domowników (kuchnia, pralnia, łazienki itp.).

Czy wiesz, że SealGuard 500 redukuje transfer temperatury powierzchniowej o 23°C? Kondukcja i konwekcja są proporcjonalne do różnicy temperatur po obu stronach, przez co tempo przenikania energii spowalnia proporcjonalnie do spadku temperatury powierzchniowej na poddaszu.

Ocieplając poddasze metodą niewentylowaną zyskujesz:

  • radykalne obniżenie kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem,
  • nienaruszoną szczelność,
  • odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej
  • izolację łatwiejszą w wykonaniu,
  • lepszą jakość powietrza dla domowników.

Pytania?

Prosimy o kontakt.